Дани европске баштине - Народни музеј Лесковац

Event Crafts Creativity and Innovation Cultural Routes Family Heritage Heritage Education Industrial Heritage Shared History Tangible heritage
Стојана Љубића 2, 16000 Лесковац, Serbia
Show on the map
20 - 30 September 2022
Contact
Александра Стојановић Станковић Народни музеј Лесковац, Стојана Љубића 2, 16000 Лесковац
виши кустос, музејски педагог
Tel.: +381 16 212 975
Overview

Музејске радионице у оквиру манифестације “Дани европске баштине“

Време одржавања: септембар 2022.

Тема: Одрживо наслеђе

 

Музејске радионице:

 

1. Како правимо папир(ус)?

Место реализације: Дечји музејон, Градска кућа

Време реализације: 20.09. и 23.09. од 12 ч

За писање у прошлости људи су користили различите предмете. Користили су камење, кости, глину, дрво, восак, тканине, кожу, папирус и сл. материјале које су могли наћи у природи. Да ли знате како се добијао папир на коме су људи писали?

Током прве радионице деца ће се упознати са старом техником прављења папира и паируса док ће на другој радионици на припремљеном папиру(су) овладавати техником лепог писања (калиграфијом).

Радионица је намењена деци узраста од 7 до 11 година. Број деце на радионици је 15.

Реализатори радионице: Александра Стојановић Станковић, музејски педагог Владимир Петковић, историчар, Саша Илић, сарадник музеја

 

2. Мали ликовни атеље

Место реализације: Градска кућа

Време реализације: 26.09. од 12 ч

Да ли сте знали да су многи уметници, поред тога што су се бавили уметношћу били и визионари? Леонардо да Винчи је чак 300 година пре изградње и изума скицирао бицикл, аутомобил, подморницу, хеликоптер и падобран. Колико је Да Винчи био испред свог времена, говори нам и чињеница да се школовао од куће, али је ипак постао и остао један од највећих проналазача, како у уметности, тако и у науци. Био је способан да једном руком пише, другом слика и то све у исто време! Хајде да запловимо временом, упознамо се са његовим изумима и сликарским делима и заједно упознамо сликарску технику - сликање јајчаним темперама, коју је користио и сам Леонардо. Уз помоћ „уникатног“ рецепта византијских уметника: јаја и пигмента малим уметницима даћемо улогу византијских и ренесансних уметника који ће се опробати у досликавању портрета које је насликао Да Винчи.

Радионица је намењена деци од 6 до 11 година.

Реализатори радионице: Александра Стојановић Станковић, музејски педагог и Теодора Јовановић, студент историје уметности

 

3. Аму…Лети!

Време и место реализације (биће реализована у два термина):

28.09. од 12 ч Галерија Народног музеја Лесковаца

                                   30.09. од 17 ч Градски трг

      Аму је птица која лети? Хм...

Пингвин, прстен тапши двапут. Шта мислите да ли постоји нека веза између друге највеће птице на планети и комада накита? Да бисмо одговорили на ово питање вратићемо се у прошлост, и кроз различите интерактивне активности у музеју истражити чиме су се људи китили, од којих су материјала израђивали накит у далекој прошлости и открити одговоре на ова и многа друга питања. Потом ће деца своју креативност изразити израдом амулета од глине и кожица.

Циљ радионице је да се деца упознају са животом људи у прошлости, са нагласком на облачење и кићење као и употребом природних материјала у начинима израде и украшавања одеће и накита и развој креативног стваралаштва деце.

Радионица је намењена деци од 6 до 11 година. Број учесника радионице 20.

Реализатори радионице: Александра Стојановић Станковић, музејски педагог и Лидија Младеновић, археолог приправник

 

4. Мама, мама шта је ово?

Место реализације: Музејски трг

Време реализације: 30.09. од 17 ч

Пролазници поред музеја а најчешће деца често се запитају који је ово предмет великих димензија и чему је служио.

Да ли сте се ви некад запитали у чему су људи чували храну месецима када није било струје, фрижидера и замрзивача? Како су изгледали предмети у којима се она складиштила, зашто су они морали бити укопани у земљу и која храна се у њима могла чувати? Све ово сазнаћете на радионици.

Забавићемо се и украшавањем реплике питоса, направљеног од жице у природној величини. Деца ће тимски радити, лепити еколошким лепком рециклажни материјал на реплику питоса.

Циљ радионице је развој креативног стваралаштва, подизање еколошке свести и тимски рад деце.

Радионица је намењена деци узраста од 6 до 11 година. Број деце на радионици је 16.

Реализатори радионице: Александра Стојановић Станковић, музејски педагог и Иван Стојановић, конзерватор

Address
Стојана Љубића 2, 16000 Лесковац, Serbia

42.994174732352, 21.946453750134