Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje 12. septembra 2020 slovenskú premiéru divadelnej adaptácie románu LÁSKA SLEČNY ELLIOTOVEJ. Ide o divadelnú adaptáciu posledného románu Jane Austenovej, ktorý vyšiel až po jej smrti v roku 1818 pod názvom Per…

Event
Svätoplukovo nám. 4, 950 53 Nitra
Show on the map
11 September 2020
12 September 2020
Overview

Prvou premiérou sezóny 2020/2021 bude divadelná adaptácia posledného románu Jane Austenovej, ktorý vyšiel až po jej smrti v roku 1818 pod názvom Persuasion (Presvedčenie). Román bol do slovenského jazyka preložený až v roku 2011 a vyšiel pod názvom Láska slečny Elliotovej. Hlavná postava románu je 27-ročná Anne Elliotová, ignorovaná a prehliadaná, v spoločnosti vnímaná ako „stará dievka“, čo je prináša aj sociálne vylúčenie. Anne je považovaná za najvyspelejšiu Austenovej hrdinku a zároveň nepredstavuje typickú predstaviteľku Austenovej noviel. Príbeh sa začína predajom domu Elliotovcov, ktorí sú vo finančných problémoch a sťahujú sa do Bathu. Dom predávajú námornému admirálovi Croftovi a jeho manželke. Brat pani Croftovej je Frederick Wentworth, námorný kapitán. Pred takmer ôsmimi rokmi s ním bola Anne zasnúbená, ale zasnúbenie zrušila. Lady Russellová ju prehovorila, aby to urobila, pretože v tom čase Wentworth nemal peniaze ani významné postavenie. Anne sa nechala presvedčiť a nevydala sa. Po vojne s Napoleonom získal Wentworth majetok a prichádza za svojou sestrou na anglický vidiek, kde opäť stretáva aj Anne. Ozvú sa v nich staré city, keď sa opäť stretnú?

Režisér Ľubomír Vajdička pripravuje prvú slovenskú divadelnú adaptáciu tohto menej známeho, posledného románu Jane Austenovej. Jeho snahou je predstaviť inú tvár Austenovej hrdiniek a zároveň priniesť dobový pohľad na Anglicko začiatkom 19. storočia, na vzťahy, city, postavenie žien a sociálne pomery v dobe poznačenej vojnami Anglicka s napoleonskými vojskami.

Autori: Jane Austenová, Ľubomír Vajdička

Dramaturgia: Magdaléna Žiaková

Scéna: Jozef Ciller

Kostýmy: Marija Havran

Hudba: Róbert Mankovecký

Réžia: Ľubomír VAJDIČKA

Hrajú: Viktória Petrášová a.h., Martin Fratrič, Andrea Sabová, Nikolett Dékány, Daniela Kuffelová, Anton Živčic a.h., Eva Pavlíková, Tomáš Stopa, Ivan B. Vojtek, Gabriela Dolná a.h., Peter Oszlík, Martin Nahálka, Lenka Barilíková, Marián Viskup, Branislav Matuščin, Andrej Remeník, Tomáš Turek, Katarína Macková a.h., Terézia Bocianová a.h., Ivana Kološová a.h.

Plánovaná premiéra: 12. septembra 2020, Veľká sála DAB v Nitre. Ceny budú od konca augusta uvedené na www.dab.sk.

Address
Svätoplukovo nám. 4, 950 53 Nitra

48.3144, 18.0888