Penkules pagasta pētnieki ( Penkule Parish Researchers)

Awarded
Makers Story
Country
Latvia
Year
2021
Mentor
Aija Kočina
("3P")
Participants
Kristiāns
Luīze
Gerda
Share:
Overview

Projekta „Penkules pagasta pētnieki”, trīs pagasta bērni,  pētīja vienu no industriālā mantojuma  objektiem- Vēja ģeneratoru pie „Sēju" mājām, kurš celts 1938. gadā.

 Uzdevums bija iegūt  informāciju par Latvijas pirmās brīvvalsts modernizācijas liecinieci, izpētīt to, apkopot interesantāko informāciju filmiņā un nodot  to tālāk.

   Projekts sniedza iespēju  bērnos rosināt interesi un  izpratni  par  kultūrvēsturisko mantojumu, vienlīdz  palīdzot vairot un nostiprināt  piederību Penkules pagastam.

The project "Penkule Parish Researchers", three children of the parish, studied one of the objects of industrial heritage - the wind generator at the "Sēju"  dwelling  house, which was built in 1938. The task was to obtain information about the witness of the modernization of Latvia's first free state and  to study it, to collect the most interesting information in the film and to pass it on. The project provided an opportunity to arouse children's interest and understanding of cultural and historical heritage, equally helping to increase and strengthen belonging to Penkule Parish.

 For Video watching  please use: 

https://vimeo.com/641047449

ore

https://drive.google.com/drive/folders/1OJlhri6UH2nieYLP2NId8dMqWBzQ2gj3?usp=sharing