Krhljevka

Country
Slovenia
Year
2021
Mentor
Damijana Tomažin
(Vrtec Sončni žarek Velike Lašče - Miške)
Participants
Nataša
Majda
Share:
Overview

MLADI RAZISKOVALCI KULTURNE DEDIŠČINE

VRTEC SONČNI ŽAREK VELIKE LAŠČE

Skupina Miške: 5 – 6 let

1. UVOD:

Skupino Miške sestavlja 21 nadobudnih otrok, ki prihajajo v  vrtec v Velikie Lašče iz različnih zaselkov občine Velike Lašče. Ob razmišljanju, kaj bi kot skupina predstavili vsem vam, smo prišli na idejo, da bo še najbolj veljalo reči « DOBER TEK » , da pripravimo okusen kompot - KRHLJEVKO iz suhega sadj

 Ta kompot bo pripravljen iz sadja, ki raste na vrtovih - sadovnjakih otrok. Skrbno ga bomo zbirali v veliki košari, ga očistili in pripravili. V organizaciji izleta z minibusom bomo sadje odpeljali sušit v sušilnico sadja, ki jo imamo v naši občini. To je SUŠILNICA SADJA NA GRADEŽU, ki leži poleg večjega kraja Turjak.

Ko bomo dobili sadje nazaj bo sledila priprava okusnega kompota s katerim se bomo vsi udeleženci posladkali. Z veseljem bi ga postregli tudi Vam.

 

2. POTEK DEJAVNOSTI:

2. 1. : PLAKAT:

Otroci so skupaj s vzgojiteljicama izdelali plakat z naslovom Turjak, kjer zraven leži tudi manjši kraj Gradež. Na Gradežu je sušilnica sadja, ki so jo tamkajšnji domačini oživeli in v njej vsako leto sušijo sadje domačinom in ostalim prebivalcem.

Otroci so aktivno sodelovali pri opisu slik, lepljenju in poslikavi plakata.

2. 2.: INFORMACIJE O SUŠILNICI:

Prilagam kopijo zapisa iz spletne strani Gradež – sušilnica sadja:

Naša sušilnica sadja z zidano sušilno pečjo na drva je edinstven primer ohranjene tehnološke in kulturne dediščine. deluje na tradicionalen način, enako kot pred več kot 80 leti. V Sloveniji je menda edina še delujoča vaška sušilnica sadja.Zgrajena je bila leta 1938, potem ko je turjaško sadjarsko in vrtnarsko društvo poskrbelo za zasaditev sadovnjakov. Kasneje je sušenje zamrlo, leta 2003 pa smo jo krajani z občinsko finančno pomočjo obnovili.Obnova se je začela tudi leta 2018, ko je sušilnica dobila novo streho – bolj strmo, kot je bila grajena prvotno – ter nov dimnik, s pomočjo občinskih sredstev je načrtovan še prizidek s spominsko-društveno sobo.

Kako sušimo?

Kurišče je velbano, vanj moramo vsake štiri ure naložiti pet metrskih polen, da je temperatura v sušilnem prostoru ves čas enaka. Stalni dovod svežega zraka in odvajanje sopare preprečujeta, da bi se sadje skuhalo ali da bi sadni sladkor zaradi previsoke temperature karameliziral. 

Kako pripravimo sadje?

Zdrava jabolka hruške in kakije narežemo, slive in nekatere hruške se sušijo cele. Naložimo jih na 12 lesenih les. Vsaka vrsta sadja zahteva svojo temperaturo in se suši različno dolgo. Vsakih 12 ur moramo sadje prebrati in lese prestaviti.

 

2. 3.: IZDELOVANJE JABOLKA V TEHNIKI TRGANKE:

Otroci so izdelovali jabolka v tehniki trganke. Spodbujali smo jih tudi pri striženju in pripravi materiala za trganko. Izdelke smo razstavili na oglasni deski v naši garderobi.

2. 4. : OBLIKOVANJE DREVESA PO NAČRTU:

Otroci so od doma prinesli balone v barvah, ki ponazarjajo jesensko drevo – JABLANO. Skupaj smo si ogledali načrt postavitve otrok v prostoru na tleh. Izvedli smo postavitev in si nato ogledali čudovito fotografijo. 

2. 5. : IZDELOVANJE PLAKATA NA TEMO SADOVNJAK IN SADNA DREVESA:

Skupaj smo našteli drevesa, ki rastejo v sadovnjakih naših domov. Pogledali smo si veje in liste dreves jablane, slive in hruške. Pozorni smo bili na lubje drevesa, oblika in površina listkov, njihove plodove…

2. 6. : OGLED SADOVNJAKA:

V okolišu šole smo si ogledali sadovnjak s sadnimi drevesi. Tipali smo lubje dreves, opazovali listke, pobirali sadeže in izločali zdrave od gnilih. Pogledali smo si različne zajedalce tako sadja, kot listov in dreves. V sadovnjaku nas je presenetil tudi sadijarski škratek in nam pustil košarico s sladkim presenečenjem. Našli so jo otroci med raziskovanjem sadovnjaka.

2. 7. : OGLED RAZLIČNIH PRIPOMOČKOV ZA DELO NEKOČ / DANES:

S pomočjo slik predvajanih na velikem platnu smo otrokom pokazali različne stare predmete ob katerih smo se tudi pogovarjali. Med drugim smo pokazali električno sušilnico sadja. Nekateri otroci so povedali, da jo imajo tudi doma. Poleg starih predmetov smo prisluhnili še staremu ljudskemu petju ob spreljavi na instrumente iz starega orodja.

2. 8.: UMIVANJE  SADJA ZA SUŠILNICO:

 Prišel je čas, ko smo morali naše zbrano sadje iz košare pripraviti za sušenje. Prva naloga je bila, da smo ga vestno oprali in osušili. Shranili smo ga v čiste vrečke in tako vse uredili, da ga odnesemo v sušenje.

2. 9. : EKSKURZIJA NA GRADEŽ V SUŠILNICO SADJA:

Obiskali smo sušilnico sadja na Gradežu, kjer smo si ogledali prostore, peč, kurišče, lese za sušenje in izvedeli veliko zanimivega o postopku sušenja sadja. Sledilo je rezanje sadja in priprava za sušenje. Otroci so sami z noži narezali sadje in ga skupaj z gospo ( babica Marka – dečka iz naše skupine )  uredili na leso za sušenje. Na koncu smo se posladkali z sveže pečenim jabolčnim zavitkom in suhim sadjem.

Dogovorili smo se, da nam, ko bo sadje posušeno Mark prinese v vrtec.

2. 10. : KUHANJE KRHLJEVKE:

Mark nam prinese naša posušena jabolka, ki jih poimenujemo KRHLJI. Otroci jih poizkusijo in opisujejo svoje okuse. Seznanimo se z receptom za pripravo krhljevke.  Sestavine damo v lonec  in odnesemo kuhat v kuhinjo. Ta čas smo si poslikali lončke za pogostitev s krhljevko.

DOBER TEK, KRHLJEVKA JE BILA ZELO OKUSNA!