Кременець - європейське містечко.
У рамках конкурсу «Young European Heritage Makers» у закладі освіти було проведено захід – вернісаж творчих робіт: фото, картин, малюнків.
Участь узяли 17 учнів школи 11-17 років.
Переможницею стала я, Лобан Єлизавета Миколаївна, учениця 9-Б класу Кременецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4.
Для мене, кременчанки, спадщина є предметом гордості. Мій Кременець – європейське місто. У ньому поєдналися різні культури й цінності.
Своєю роботою хочу привернути увагу громадськості до історичних та архітектурних пам’яток рідного міста.
Туристи, які приїжджають у Кременець, часто дивуються, що своєю архітектурою він нагадує європейське містечко. Іноді називають його маленькою Швейцарією. Це не дивно. У різні історичні періоди наш край був у складі Польського королівства, Австрійської імперії, а частина - і Литовського князівства. Тож будувалося місто за європейськими зразками. Деякі пам’ятки, на жаль, втратилися назавжди, деякі - вдалося зберегти.
На аркуші формату А2 я створила малюнок-колаж, на якому зобразила кілька об’єктів європейської та національної спадщини Кременеччини. На задньому плані ( у верхній частині роботи) – візитівка міста Кременця – Кременецький замок (фортифікаційна оборонна споруда у ренесансному стилі), розташований на горі Бона, названій на честь Бони Сфорца – королеви польської, великої княгині литовської.
У центрі роботи – П’ятницький цвинтар – об’єкт національної спадщини Кременеччини, який нероздільно поєднаний з історичною подією, що відбулася 1648 року під час національно-визвольної війни. Після шеститижневої облоги козаки здобули замок на горі Бона. Усіх полеглих у цій битві оборонців поховали на П’ятницькому кладовищі. І досі біліють кам’яні хрести під горою Черча й нагадують про буремні часи ХVІІ ст.
У нижній лівій частині композиції зобразила Собор Преображення Господнього Православної Церкви України (колишню Базиліку Святи́х Ігна́тія Лойо́ли і Стані́слава Ко́стки або Костел оо. Єзуїтів) — сакральну споруду, домінанту комплексу монастиря Єзуїтів. Пам'ятка збудована архітектором Павлом Гіжицьким за проєктом архітектора Паоло Фонтана у першій половині XVIII століття в стилі пізнього бароко. Нині — Церква Преображення Господнього ПЦУ. Найвища будівля міста. Наприкінці XX століття комплекс колегіуму визнано видатною пам'яткою архітектури країни.
На передньому плані (у нижній частині колажу) - костел святого Станіслава — культова споруда.
У 1857 році збудовано й освячено мурований парафіяльний храм коштом містян та уряду за проєктом Жана Тома де Томона. У 1908 році виконано поліхромію (багатобарв'я) святині та встановлено чеські вітражі. Під час боротьби з релігією в радянський період храм не зачиняли.
Національного колориту композиції надає образ дівчини-кременчанки на фоні жовтогарячих соняшників – символу сили, енергії, краси. Українка - у барвистому вінку з живих квітів. Яскраві прикраси та флористичний орнамент на сучасній сорочці-вишиванці гармонійно доповнюють її образ. Постать дівчини уособлює красу української землі, духовність, цілеспрямованість, незламність її народу, гордість за багатство й неповторність рідного краю.