Baština koja pleše: Obitelj Adamović kroz povijest
Inicijativa "Mladi kreatori europske baštine" okupila je učenike i učitelje naše škole u istraživanju povijesti čepinske obitelji Adamović, jedne od najvažnijih plemićkih obitelji u povijesti našeg kraja. Učenici su kroz sudjelovanje u ovom programu istražili povezanost prošlosti Europe i njezine sadašnjosti analizirajući život i doprinos obitelji Adamović. Kroz istraživačke aktivnosti u školskoj knjižnici, učenici su proučavali povijesne dokumente, fotografije i zapise kako bi razumjeli ulogu obitelji Adamović u razvoju svog lokalnog kraja. Slijedeći tragove potrage za blagom, posjetili su ključna mjesta povezana s obitelji, poput uljare, crkve i dvorca Adamović, i time osvijestili kako povijesni događaji i osobe oblikuju suvremeni identitet zajednice.
Naša priča počinje u školskoj knjižnici, gdje su učenici započeli istraživanje.
U knjižnici su proučavali različite povijesne izvore, uključujući knjige, fotografije i zapise o obitelji Adamović. Ova aktivnost imala je za cilj upoznati učenike s osnovama istraživačkog rada, ali i razviti njihovu svijest o bogatoj kulturnoj baštini Čepina. Učenici su naučili kako je obitelj Adamović dala važan doprinos razvoju Čepina u gospodarskom, kulturnom i društvenom smislu. Nakon prikupljanja osnovnih informacija, dobili su prvi trag koji ih je poveo do sljedeće lokacije u potrazi.
Prvi trag vodio ih je do uljare, mjesta koje simbolizira gospodarsku baštinu Čepina. Uljara je nekada bila ključni pogon za preradu poljoprivrednih proizvoda, a obitelj Adamović zaslužna je za razvoj poljoprivrede u ovom kraju. Učenici su iz proučenih izvora saznali kako je uljara povezana s industrijskim nasljeđem obitelji te naučili o procesima proizvodnje ulja nekada i danas.
Sljedeći trag vodio ih je do crkve Presvetog Trojstva, još jednog važnog simbola povijesti i zajedništva. Obitelj Adamović bila je među glavnim donatorima za izgradnju i održavanje crkve, što govori o njihovoj predanosti lokalnoj zajednici. Čepinski vlastelin Ivan Kapistran I. Adamovich dao je izgraditi u Čepinu ovu obiteljsku kapelicu u koju je želio sahraniti svoju obitelj. Pokopani u čepinskoj crkvi su Ljudevit Adamovich; otac Stjepan Lipljanić, kapelan; Ivan Kapistran I. Adamovich; Judita Adamovich i posljednji Emerik Adamovich Csepinski.
Osim povijesnog aspekta, ova lokacija pružila im je priliku za razmišljanje o važnosti zajedništva i duhovnih vrijednosti.
Sljedeći trag odveo je učenike do violinskog ključa, simbola glazbene baštine. Ovaj trag predstavljao je poveznicu između obitelji Adamović i kulture. Skulptura, u obliku violinskog ključa postavljena je na kružnom toku u našem mjestu, u spomen Beli plemenitom Adamovichu Čepinskom, skladatelju prvog hrvatskog baleta “Jela”.
Potraga je kulminirala dolaskom do dvorca Adamović, najpoznatijeg simbola njihove baštine u Čepinu. Dvorac, koji je nekoć bio središte obiteljskog života i upravljanja posjedima, danas stoji kao podsjetnik na prohujala vremena.
Na kraju potrage, blago koje su učenici pronašli bio je prvi hrvatski balet, balet "Jela". Blago je utjelovila naša učenica, djevojčica koja kroz ples simbolizirala spoj prošlosti i sadašnjosti te svojim umjetničkim izrazom odaje počast naslijeđu obitelji. Ova završna scena doživljena je kao vrhunac potrage, jer je povezala sve tragove u jedinstvenu priču o važnosti čuvanja i prenošenja baštine.
Za naše učenike, ova potraga za blagom nije bila samo igra već i vrijedna lekcija o tome što baština znači za zajednicu i pojedinca. Povijest obitelji Adamović naučila ih je o važnosti truda, zajedništva i kreativnosti u izgradnji boljeg svijeta. Kroz istraživanje i sudjelovanje u ovom projektu, učenici su razvili osjećaj ponosa prema svom kraju i motivaciju da sami postanu čuvari lokalne baštine. Obitelj Adamović za njih predstavlja simbol povijesnog identiteta Čepina, ali i inspiraciju za budućnost. Ova aktivnost, osim što je bila edukativna, potaknula je učenike na razmišljanje o vlastitom doprinosu zajednici. Kroz kreativne zadatke poput potrage za blagom i umjetničkog izraza u baletu, učenici su razvili nove vještine i stekli širi pogled na značaj baštine. Aktivnost u sklopu inicijative "Mladi kreatori europske baštine" tako je ostvarila svoj cilj: ne samo da je približila povijest učenicima već ih je i motivirala da tu povijest nastave njegovati i prenositi na buduće generacije.