Stone embroidery of Nova Kakhovka

Country
Ukraine
Year
2024
Mentor
Ielizaveta Ievseieva
(lviv heritage school)
Participants
Софія
Злата
Святослав
Кіра
Катерина
Share:
Overview

Орнаментальні панно Нової Каховки - пам'ятка монументального мистецтва національного значення. Їх автор художник Григорій Довженко належав до школи бойчукістів, що була знищена НКВД у 1937 році. В 1950х, по смерті Сталіна, він воскресив пронизливий й сильний голос школи в своїх роботах для будівництва молодого міста при Каховській ГЕС. Унікальність цієї локальної спадщини - результат незламного духу творення, сповненого високою національною свідомістю та глибоким гострим відчуттям людяності, що було філософією авторів міста. З 2012 року ГО "Новокаховське товариство охорони культурної спадщини" досліджували, популяризували та реставрували "кам'яні вишиванки". З 24 лютого 2022 року місто опинилось в окупації та на лінії фронту, пережило затоплення від підриву Каховської ГЕС. Щоденно зазанає непоправних руйнувань. Спадщина міста зникає, згорає у вогні війни. Аби не втратити цю спадщину, фахівці ГО "НКТОКС" спільно із реставраторами Львівського коледжу мистецтв ім. Труша розробили майстерклас з різьблення по сирому тиньку в авторській техниці Григорія Довженка. За один сеанс можна дізнатись про історію та значеня цією дивовижної спадщини та власноруч відтворити елемент кам'яної вишиванки. З 2022 року проведено майже 100 таких воркшопів в багатьох містах України та ЄС. Діти від 6 років і старші, студенти, дорослі мають змогу отримати нові знання про українську спадщину та долучитись до її збереження навіть в такі складні часи. Звернення до кам'яних вишиванок в умовах війни набуває особливого значення. Бо провідною темою орнаментів Нової Каховки Григорій Довженко обрав відродження. Всі мотиви автора звернено до спокійного мирного буття та плідної праці. "Дерево життя", "Південне сонце", "степовий сокіл", "китиці калини", "виноградні грона", рослині, тваринні та геометричні орнаменти сповнені ліричністю та непохитною вірою в те, що сонце над Українї не загасне і землі відродяться. Люди зчитують ці меседжі автора навіть в тих малих елементах, які ми сьогодні разом вчимося відтворювати.

Воркшоп для дітей віком від 11 років, що об'єднав родини перміщених з Херсону, Харкова, Миколаїва з мешканцями  Львова відбувся 29 грудня 2024 року в рамках волонтерської роботи ГО "НКТОКС" з проведення Школи спадщини. Учасники та учасниці дізнались та обговорили значення цієї спадщини, створили елементи кам'яних вишиванок та лишили дужетеплі коментарі. Софія: "Воркшоп був чудесним! Мені дуже сподобалося. 
Було цікаво дізнатися про історію кам'яних вишиванок та подивитися на їхнє різноманіття. Ще цікавіше було робити вишиванки власноруч. З радістю, спробувала б іще. 
Дякую, що поширюєте знання про кам'яні вишиванки. Важливо знати та цінувати нашу культурну спадщину, особливо коли вона, на жаль, під окупацією."